گزیده ی خبر

ایمنی در کار مولفه ای است که تمامی افراد باید به آن پایبند باشند. ایمنی در کار برای هر فردی که در جایی مشغول به کار یک نیاز شخصی است. مورد بعدی زمانی که شما در کار خود امنیت جانی نداشته باشید با استرس بسیار بالا کار کنید. زمانی که با استرس کار کنید خیلی […]
مشروح خبر

لیست تجهیزات ایمنی: چه چیزی برای ایمنی در کار نیاز داریم؟

ایمنی در کار مولفه ای است که تمامی افراد باید به آن پایبند باشند. ایمنی در کار برای هر فردی که در جایی مشغول به کار یک نیاز شخصی است. مورد بعدی زمانی که شما در کار خود امنیت جانی نداشته باشید با استرس بسیار بالا کار کنید.

زمانی که با استرس کار کنید خیلی زود از کار خسته شده و آسیب های روحی بسیار بالایی به شما منتقل می شود.

لیست تجهیزات ایمنی، لیست مشکلی نیست، صرفا یکسری موارد پیش پا افتاده است که باید به آن توجه کنید. هدف ما از ایجاد این لیست صرفا این است که کارگران و مهندسین در محل کار امنیت جانی داشته باشند. این لیست مطابق با قوانین بهداشت و ایمنی است. تا آخر مقاله با ما همراه باشید تا این لیست را مرور کنیم.

ما در سپاس یک مقاله تحت عنوان سوانح و ضرورت ایمنی در کار داریم. خواندن این مقاله را به شما پیشنهاد می کنیم.

چه چیزی باید در لیست تجهیزات ایمنی باشد؟

در یک محیط صنعتی یا هرجایی که کارگران مشغول به کار هستند، باید امنیت داشته باشند. کارگرانی که در آن محیط مشغول به کار هستند باید این اطمینان را داشته باشند که محیط کاری آنها ایمن است. همین مسئله باعث می شود کارگران با شور و علاقه بیشتری کار کنند.

آیا می دانستید در ایالات متحده سالانه ۶۲ میلیارد دلار هزینه می کنند تا آسیب های در محل کار را به حداقل برسانند!  شاید از خودتان بپرسید این هزینه صرف چه مواردی می شود، در ادامه مقاله تعدادی از این موارد را بازگو کرده ایم.

  • کفش ایمنی. کفش ایمنی یک کفشی است که اطراف انگشتان پا را با استیل تقویت شده یا جلو پنجه کامپوزیت پوشش دهد. چون باید از پا در مقابل خطرات احتمالی مانند سوختگی، پارگی و ریزش آوار محافظت کند.
  • کلاه ایمنی. سر یکی از حساس ترین اعضای بدن است. هر ضربه ای به سر حتی آرام ممکن است فرد را بکشد یا آن را ضربه مغزی کند. یک کلاه ایمنی باید بند و یراق هایی داشته باشد تا از سر در برابر ضربه ها جلوگیری کند. جدا از بند و یراق، باید بسیار مستحکم باشد تا اگر ریزش آوار در محل کار وجود داشت یا وسیله ای به آن برخورد کرد نشکند.
  • عینک ایمنی. عینک ها بار سنگینی بر دوش دارند چون دو وظیفه مهم را انجام می دهند. یکی از این وظایف جلوگیری از سوختگی چشم است. ممکن است برای لحیم کاری یا جوشکاری چشم آسیب ببیند. وظیفه دیگر مانند یک لایه محافظ برای چشم عمل می کند. ممکن است کارگری با ماشین تراش مشغول به کار باشد، آنگاه ممکن است در صورت نداشتن عینک اجسام ریزی وارد چشمان آن کارگر شود. پس نقش لایه محافظ داشتن برای چشم، هم وظیفه دیگر عینک ایمنی است.
  • دستکش ایمنی. دستکش های ایمنی باعث می شوند که در بروز اتفاقات مانند بریدگی یا سوختگی دست آسیب جدی نبیند. ممکن است کارگران از اجسامی استفاده کنند که لبه های آن تیز باشند یا  کاری که می کنند مایعات داغی را داشته باشد که ممکن است روی دست آنها بریزد و باعث سوختگی شود. دستکش های ایمنی هم بسیار مهم هستند.

محافظت از شنوایی. زمانی که شما در مکانی کار می کنید که سطح صدا بیش از ۸۵ دسی بل باشد شنوایی شما دچار مشکل می شود. به همین دلیل توصیه می شود که سطح صدا به این مقدار نرسد اما اگر این امکان وجود نداشت باید گوشی های ایمنی را به لیست تجهیزات ایمنی اضافه کنید.

در بالا نمونه هایی از هزینه هایی که ایالات متحده برای کاهش آسیب در محل کار را با هم مرور کردیم. اما این لیست تمام نشده است. ممکن است فردی در شب کار می کند و لازم است تا دید لازم را داشته باشد؛ از این رو باید از جلیقه های شب رنگدار استفاده کند، چون در صورت عدم دید کافی جان آن به خطر بیفتد.

راه اندازی فرهنگ ایمنی

موارد فوق که قبل تر راجب آن ها گفته شد در هر شرکت صنعتی یافت می شود. اما تجهیزات ایمنی باید روز به روز اضافه شود. این مسئله نباید به شوخی گرفته شود چون غفلت از این تجهیزات منجر به خطر افتادن جان افرادی می شود. به همین دلیل اگر کارگران شما با ارتفاع و ماشین آلات سنگین سر و کار دارند باید موارد زیر را رعایت کنید.

پتو آتش نشانی سپاس
  1. پتو آتش نشانی: در مکان های ساختمانی اگر کارگر با تجهیزات الکتریکی، سیم ها یا کابل های برق سرو کار دارند باید پتو آتش نشانی فراهم شود. چون حادثه خبر نمی کند و ممکن است در آن مکان آتش سوزی اتفاق بیفتد، استفاده از پتو آتش نشانی باعث می شود که اکسیژن آتش خفه شود و آتش خاموش شود.
  2. ماشین آلات، ابزارها یا وسایل نقلیه با ویژگی های ایمنی: تجهیزات باید دارای ویژگی ایمنی باشند که قبل از استفاده تست شوند و در صورت عدم مشکل و نقص فنی در اختیار کارگر قرار بگیرد. شیشه های ماشین آلات و وسایل را تمیز کنید. اطمینان حاصل کنید که چراغ های اعلان در صورت وجود سالم هستند. بررسی کنید کمربندها پارگی ندارند و به درستی کار می کنند. چراغ های وسایل نقلیه همراه با چراغ های ترمز باید سالم باشند و به اندازه کافی روشن باشند. این ها یکسری از موارد ابتدایی هستند که نباید از آنها غفلت کرد.
  3. موانع و علائم ایمنی: علائم ایمنی در مکانی که کارگر ها مشغول به کار هستند بسیار ضروری است. زیرا ممکن است فردی نداند در منطقه ای که در حال عبور کردن است کارگران مشغول کار می باشند. به همین دلیل باید علائم و نشانه هایی را در آن محل قرار داد تا تمام افراد پیاده و راننده با دقت بیشتری از آن منطقه عبور کنند.
  4. ابزار دسترسی به پل: تمام افرادی که در ارتفاع کار می کنند باید لوازم خود را قبل از بالا رفتن تست کنند، در غیر این صورت خطر سقوط را دارند. آسیب ها یا مرگ ها زمانی اتفاق می افتد که از وسایل خراب یا موقت در ارتفاع استفاده می شود. ابزار دسترسی به پل به کارگر این امکان را می دهد که به هر نقطه ای که بخواهد با خیال راحت برود.
  5. نردبان و داربست: نردبان و داربست معیوب علت اصلی در بسیاری از سوانح و حوادث در محل کار است. کارگران زمانی که نیاز دارند تا از آنها استفاده کنند باید آنها بررسی شوند. شاید سوالی که برای شما در لحظه پیش آمد چگونگی بررسی این لوازم است. شما در بررسی خود باید حواستان باشد که تمام پله ها و ریل ها سالم باشند. مورد بعدی این است که تست کنید مکان استفاده داربست و نردبان ثبات دارد و به صورت ثابت می ماند و تکان نمیخورد. مورد بعدی چک کردن چرب نبودن پله ها و میله های داربست است. یک مورد پیش پا افتاده این است که باید بدانید از داربست فلزی نباید در جایی که خطر برق گرفتگی وجود دارد استفاده کرد.

رعایت ایمنی در کار مسئولیت همه است

تامین ایمنی در کار به عهده کارفرما و کارمند است و رعایت نکردن آن می تواند مشکلات بزرگی را برای شما داشته باشد. این مشکلات عبارتند از: جرایم سنگین عدم رعایت قوانین، مرگ کارگران و جراحات.

اتفاق خبر نمی کند ولی ما می توانیم با دارا بودن لیست تجهیزات ایمنی تا حدی حوادث مربوط در محل کار را کاهش بدهیم.

2 بازدید

روابط عمومی سلامت پیشرو ایمن سپاهان

۰۰/۰۴/۱۴