خلاصه مقاله

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”9375″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text] سیلندرهای تحت فشار،انواع متنوعی ازظروف تحت فشارمی باشندکه برای ایمنی آنها،نیاز به رعایت استانداردهای مربوطه است.این متن،استانداردهای ایمنی سیلندرها را مورد بررسی قرارمی دهد. آنالیز استحکام سیلندرها بر این اساس است که: فشارهای وارده بر دیواره های سیلندری که در معرض تست هیدرولیکی است، نبایداز%۹۰ نقطه خمش دیواره فولادی سیلندر تجاوز نماید. ضخامت دیواره در بخش استوانه ای سیلندر از فرمول زیر بدست می آید:   S= pDin/2prupφ  +c   : p فشارکاری(۱) (پاسکال) (فشاری که سیلندر در حین عملیات از درون تحمل می کند). :Din قطر داخلی سیلندر (سانتیمتر) :Prup فشار گسیختگی مجاز (پاسکال) φ: فاکتورایمنی (برای سیلندرهای یکپارچه(سیلندرهایی که فاقد درز جوش داده شده هستند): ۱= φ؛برای سیلندرهای جوش داده شده۷/۰= φ) :c فاکتور مقاومت منفی(۲)(سانتیمتر)   در محاسبه استحکام سیلندرها، فاکتور ایمنی (برای حد خمش – انعطاف پذیری –  سیلندر ( در سیلندرهای مختلف، شامل مقادیر زیر است: برای سیلندرهای ساخته شده ازلوله های بدون درز ۳ ≤ برای سیلندرهای جوش داده شده ۳.۵ <   سیلندرهایی با طراحی جدید یا سیلندرهایی که از موادی ساخته شده اند که اخیرا “در سیلندرسازی مورد استفاده قرار نگرفته اند، (سیلندرهای مختلفی از آن ها در اولین بچ ) به وسیله فشار هیدرولیکی در معرض تست مخرب قرار […]

دریافت فایل مقالهمتن کامل

ایمنی سیلندرهای تحت فشار

[vc_row][vc_column][vc_single_image image=”9375″ img_size=”full” alignment=”center”][vc_column_text]

سیلندرهای تحت فشار،انواع متنوعی ازظروف تحت فشارمی باشندکه برای ایمنی آنها،نیاز به رعایت استانداردهای مربوطه است.این متن،استانداردهای ایمنی سیلندرها را مورد بررسی قرارمی دهد. آنالیز استحکام سیلندرها بر این اساس است که: فشارهای وارده بر دیواره های سیلندری که در معرض تست هیدرولیکی است، نبایداز%۹۰ نقطه خمش دیواره فولادی سیلندر تجاوز نماید. ضخامت دیواره در بخش استوانه ای سیلندر از فرمول زیر بدست می آید:

  S= pDin/2prupφ  +c

 

: p فشارکاری(۱) (پاسکال) (فشاری که سیلندر در حین عملیات از درون تحمل می کند).

:Din قطر داخلی سیلندر (سانتیمتر)

:Prup فشار گسیختگی مجاز (پاسکال)

φ: فاکتورایمنی (برای سیلندرهای یکپارچه(سیلندرهایی که فاقد درز جوش داده شده هستند): ۱= φ؛برای سیلندرهای جوش داده شده۷/۰= φ)

:c فاکتور مقاومت منفی(۲)(سانتیمتر)

 

در محاسبه استحکام سیلندرها، فاکتور ایمنی (برای حد خمش – انعطاف پذیری –  سیلندر ( در سیلندرهای مختلف، شامل مقادیر زیر است:

برای سیلندرهای ساخته شده ازلوله های بدون درز ۳ ≤
برای سیلندرهای جوش داده شده ۳.۵ <

 

سیلندرهایی با طراحی جدید یا سیلندرهایی که از موادی ساخته شده اند که اخیرا “در سیلندرسازی مورد استفاده قرار نگرفته اند، (سیلندرهای مختلفی از آن ها در اولین بچ ) به وسیله فشار هیدرولیکی در معرض تست مخرب قرار می گیرند. فاکتور ایمنی در موارد زیر نباید کمتر از ۲.۶ باشد:

  1. زمانی که محاسبات بر اساس حدپایین استحکام فلز است.
  2. درجایی که حداقل ضخامت دیواره در اثر خوردگی (زنگ زدگی، تحلیل) قابل توجه نباشد.

همه سیلندرها بجز سیلندرهای استیلن نامحلول، باید تحت بازرسی های تکنیکی زیر قرار گیرند:

الف)آزمایشات داخلی و خارجی

ب)بررسی وزن و حجم مکعب

ج)تست هیدرولیکی.

معمولا”در سیلندرهای بیش از۱۰۰ لیتری که فاقد شیر(valves) و گواهینامه شرکت تولیدی می باشند، ویژگی های زیر به صورت خوانا و با دوام در قسمت فوقانی بخش کروی سیلندر نشان داده می شوند:

– علامت شرکت سازنده سیلندر

-شماره ثبت شده

-وزن سیلندر خالی

-تاریخ تولید (ماه وسال) و سالی که بازرسی و تست بعدی باید صورت گیرد

-فشار عملکردی(پاسکال)

-فشار تست هیدرولیکی(پاسکال)

-حداکثر شارژ مجاز

-مهر مربوط به بخش کنترل کیفی شرکت سازنده سیلندر

به منظور جلوگیری از تشکیل مخلوط های قابل انفجاری که در اثر عدم اتصال سیلندر ایجاد می شوند، باید برای سایزهای مختلف شیرهای قفل کننده و جهت های گوناگون پیچاندن پیچ و مهره های اتصالات ( راست گرد و چپ گرد)، مقرراتی تدوین گردد.

باید همه سیلندرهای محتوی گازهای مایع شده، فشرده و نامحلول، با متن و یا رنگ های مختلفی که به منظور شناسایی محتویات آن ها بکار می روند، به طور واضحی مشخص شوند (مطابق جدول زیر):

 

گاز رنگ سیلندر متن رنگ متن
استیلن سفید استیلن قرمز
هوا سیاه هوای فشرده سفید
اسیدکربنیک سیاه اسیدکربنیک زرد
اکسیژن آبی اکسیژن سیاه
سایرگازهای قابل احتراق قرمز نام گاز سفید

 

سیلندرها باید در همان کارخانه هایی که شارژ می شوند، بازرسی و تست شوند. باید سیلندرها به طور متناوب تست شوند که این تناوب برای یلندرهای حاوی گازهای خورنده نباید از ۲ سال و برای سایر گازها از ۳ سال تجاوز نماید. هدف از انجام تست ها پی بردن به کاهش وزن سیلندرها یا افزایش حجم آن ها است. براساس نتایج تست، سیلندرهایی که دچار چنین تغییراتی شده اند، ممکن است به کلاس ها یا انواع پایین تری ارجاع داده شوند. در صورت کاهش بیش از %۲۰ در وزن یا افزایش بیش از %۳ در گنجایش، سیلندرها تایید نمی شوند. باید قبل از شارژ سیلندرها فشار باقیمانده ای در آن ها وجود داشته باشد:

محتوی سیلندر فشار باقیمانده(Mpa)
گاز فشرده ۰۵/۰≤
استیلن نامحلول ۱/۰-۰۵/۰

 

لازم است چنین مقادیری از فشار، در سیلندر باقی بماند تا بدینوسیله اپراتور قادر به تشخیص موارد زیر باشد:

  1. گاز یا مایع درون سیلندر
  2. کدام سیلندر زودتر پر شده است،
  3. و برای جلوگیری ازتشکیل مخلوط های خطرناک.

فشار باقیمانده درسیلندرهای استیلن از اتلاف حلال از سیلندر جلوگیری می کند و خطر انفجار استیلن را رفع می کند.

سیلندرها باید به وسایل کاهنده فشار مجهز شوند که فشار گاز را تا مقادیر نزدیک به فشار کارب رسانند، به طور مثال: فشار پایینی که گاز وارد مشعل، برش دهنده یا مخزن می شود. کاهنده، فشار گاز را در خروجی سیلندر پایین نگه می دارد و آن را در طول مدت کار ثابت نگه می دارد. کاهنده به دو وسیله اندازه گیری فشار مجهز است، یکی بیانگر فشار سیلندر و دیگری نشان دهنده فشار کار در خروجی سیلندر می باشد. باید سیلندرها برای گازهای مایع شده نشانگرهایی داشته باشندکه حداکثر سطح شارژ را نشان دهد(۹۰%حجم مکعب). شرایط ذخیره و حمل و نقل سیلندرها باید مطابق مقررات زیر باشد:

سیلندرهای شارژ شده باید در اطاق هایی با خصوصیات زیر انبار شوند:

–          یک طبقه با سقف نفوذ ناپذیر نسبت به نور و آب

–          از مواد غیر قابل احتراق که کمتر از کلاس ΙΙ(در طبقه بندی مواد مقاوم در برابر آتش سوزی) نباشد، ساخته شده باشند.

درها و پنجره ها باید به سمت خارج باز شوند.

شیشه درها و پنجره ها باید کدر(مات) باشد یا به رنگ سفید رنگ آمیزی شده باشد.

وجود تهویه طبیعی یا مصنوعی الزامی است.

روشنایی انبارها و اطاق ها باید مطابق مقررات روشنایی محل های کاری  مستعد انفجار باشد.

سیلندرهایی که در انبارها هستند، باید به اندازه کافی در برابر تغییرات گسترده دما محافظت شوند، و در فاصله امنی که کمتر از ۱ متر از منابع گرمایی و کوره ها نباشد، و کمتر از ۵ متر تا منابع گرمایی شعله باز نباشد، قرار داده شوند.

همه سیلندرها بجز آن هایی که استثنا “باید افقی مورد استفاده قرار گیرند، یا جابجا شوند یا ذخیره شوند، باید به طور عمودی در اطاقک های مخصوص، قفسه ها و موانعی که آن ها را از سقوط حفاظت می کنند، انبار شوند. سیلندرهایی که اساسا “برای چنین مقاصدی ساخته نشده اند، می توان آن ها را به طورا فقی در اطاقک های مخصوص با قاب یا قفسه چوبی انبارنمود.

اگر سیلندر ها در فضای باز انبار می شوند، باید به طور مناسبی از پرتوهای مستقیم خورشید، تجمع برف، و رطوبت دائم حفاظت شوند.

    سیلندرهای شارژ شده به طور افقی و با فاصله دهنده هایی(۳) که بین آن ها قرار داده می شود، جابجا می شوند. معمولا ” فاصله دهنده ها به دو صورت هستند:

– تخته های چوبی که دارای کانال ها و شکاف هایی برای دریافت سیلندرها می باشند،

– حلقه های ریسمانی یا لاستیکی هستند که در دو طرف هر سیلندر قرار دارند.

 

در حین حمل و نقل، همه سیلندرها بادریچه هایشان در یک جهت قرار داده می شوند. گاهی حمل و نقل عمودی سیلندرها تحت شرایط معینی مجاز می باشد. می توان برای حمل سیلندرها در محوطه کارخانه، از چارچوب های گهواره ای که به طور مناسبی طراحی شده اند استفاده نمود، البته نباید به طور همزمان بیش از دوسیلندر جابجا شود.

(یکی برای اکسیژن و دیگری برای استیلن). حمل سیلندرهای پر و خالی اکسیژن و استیلن با همدیگر، با هر نوع وسیله حمل ونقل غیرمجاز است. سیلندرهای هوای فشرده، گازهای مایع شده و نامحلول تحت فشاری که می خواهیم انبار، حمل و نقل و استفاده کنیم، ممکن است در اثر موارد زیر منفجر شوند:

– ضربه

– زمانی که دراثر جابجایی به شیوه غیر ایمن یا استفاده نادرست، بیافتند یا سقوط کنند (به ویژه در دماهای بالا یا پایین).

مواد چرب، روغن ها و درجه ای که روی دریچه خروجی سیلندرهای اکسیژن قراردارد، ممکن است به دلایل زیر منجر به انفجار شوند:

– زمانی که در تماس با اکسیژن هستند، به آسانی مشتعل می شوند.[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row]

66

روابط عمومی سلامت پیشرو ایمن سپاهان

۹۷/۱۱/۱۱