خلاصه مقاله

علم روز به روز در حال پیشرفت کردن است. متاسفانه هنوز یکی از کار های پرخطر کار کردن روی پل و ساخت جاده است. با اینکه دنیای ایمنی هم پیشرفت کرده اما همچنان ساخت پل و جاده یک کار پر استرس است. به همین دلیل ۱۰ مورد ایمنی در پل سازی را برای شما لیست کرده ایم. سازمان OSHA (Occupational Health and Safety Administration)  یا سازمان ایمنی و بهداشت شغلی در دنیا یک آمار بسیار عجیبی را اعلام نمود به اینصورت که حدود ۴۳ سال پیش تخمین زده می شد سالانه ۱۴۰۰ کارگر در این کار کشته می شدند. تعداد مجروحانی که کشته می شدند در روز ۳۸ نفر بود این در حالی است که این آمار رفته رفته کاهش یافت و به ۱۲ نفر در روز رسید. کماکان هرچه علم پیشرفت می کند این آمار کاهش پیدا می کند. ۴۰% از آمار مرگ و میری که اتفاق می افتد مربوط به حوادث جاده ای و حمل و نقل است که این آمار بسیار زیاد است. حتی اگر مرگ و میر ها در محل کار رشد نزولی داشته است اما در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بسیار آمار بالایی بود. اما با پیشرفت تکنولوژی این آمار بسیار کاهش پیدا کرد. […]

دریافت فایل مقالهمتن کامل

۱۰ مورد ایمنی مهم برای کار در بخش پل سازی

علم روز به روز در حال پیشرفت کردن است. متاسفانه هنوز یکی از کار های پرخطر کار کردن روی پل و ساخت جاده است. با اینکه دنیای ایمنی هم پیشرفت کرده اما همچنان ساخت پل و جاده یک کار پر استرس است. به همین دلیل ۱۰ مورد ایمنی در پل سازی را برای شما لیست کرده ایم.

سازمان OSHA (Occupational Health and Safety Administration)  یا سازمان ایمنی و بهداشت شغلی در دنیا یک آمار بسیار عجیبی را اعلام نمود به اینصورت که حدود ۴۳ سال پیش تخمین زده می شد سالانه ۱۴۰۰ کارگر در این کار کشته می شدند. تعداد مجروحانی که کشته می شدند در روز ۳۸ نفر بود این در حالی است که این آمار رفته رفته کاهش یافت و به ۱۲ نفر در روز رسید. کماکان هرچه علم پیشرفت می کند این آمار کاهش پیدا می کند. ۴۰% از آمار مرگ و میری که اتفاق می افتد مربوط به حوادث جاده ای و حمل و نقل است که این آمار بسیار زیاد است.

نمودار مرگ و میر ها
نمودار مرگ و میر ها

حتی اگر مرگ و میر ها در محل کار رشد نزولی داشته است اما در سال های ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۸ بسیار آمار بالایی بود. اما با پیشرفت تکنولوژی این آمار بسیار کاهش پیدا کرد.

با پیشرفت تکنولوژی نباید شاهد چنین آمار بسیار بالایی باشیم. زیرا محققان و دانشمندان روز به روز در حال تولید ابزارآلاتی هستند تا از این حوادث جلوگیری کنند. تولید ابزارهای حفاظتی به ایمن تر شدن فضای کار کمک می کنند. در ادامه قصد داریم ۱۰ تا از موارد کلیدی برای ساخت هر پل را مرور کنیم. با ما همراه باشید.

تجهیزات مخصوص دسترسی به پل

یکی از بدترین و خطرناک ترین خطرات برای کارگران پل سازی، سقوط از ارتفاع می باشد. این حادثه به دلیل استفاده نادرست کارگران از ابزارآلات در نواحی صعب العبور و مشقت بار است.

اگر در شرکتی کار می کنید که حوزه تخصصی آن پل سازی است، شرکت شما موظف است ابزار آلات مخصوص این کار را در اختیار کارگران خود قرار دهد. این ابزار ها عبارتند از:

 • بالا بر های مخصوص، که بتوانند کارگران را تا ۶ متر به طور ایمن حرکت دهد حتی اگر فضا محدود باشد.
 • سکو های هیدرا، می توانند کارگران را تا ۱۰ متر زیر پل ببرند. آنها دارای سکوهایی هستند که میتوانند بچرخند و کارگران را به قسمت هایی که دسترسی به آن سخت است حمل کند.

اگر شما با شرکت های معتبری کار می کنید آنها موظف هستند که این ابزارها را برای کارگران خود تامین کنند.

محافظت از چشم ها

سازمان OSHA همیشه تذکر می دهد که کارگران باید از عینک های ایمنی و محافظ صورت استفاده کنند. همانطور که می دانید صدمات چشم و صورت معمولا به این دلیل اتفاق می افتد که ذرات ریز هنگام برش کاری، جوشکاری و… به آن ها اصابت کند. موارد دیگر زمانی اتفاق می افتد که شما در حال جوشکاری، برش کاری یا در جایی کار می کنید که دود یا مواد شیمیایی در آنجا قرار دارد. اگر عینک های ایمنی و محافظ صورت نداشته باشید ممکن است زمانی که باد شدیدی شروع به وزیدن کرد مشکلات جدی برای شما اتفاق بیفتد.

طبق گفته سازمان OSHA تمام کارفرما ها موظف هستند ایمنی کارمندانی که برای آنها کار می کنند را از خطرات مایعات داغ، مواد شیمیایی مایع، فلز مذاب، اسیدها، گازهای شیمیایی یا تابش مستقیم نور ایمن نمایند.

پتوهای آتش نشانی

بسیاری از آسیب های جدی در بخش پل سازی زمانی اتفاق می افتد که خطوط برق و کابل ها توسط تجهیزات ساختمانی آسیب می بینند. به همین دلیل در آن هنگام باید همیشه آماده باشید و زمانی که آتش سوزی اتفاق افتاد آن را در نتفه خفه کنید. یکی از ابزارهایی که به شما بسیار کمک می کند پتوهای آتش نشانی است.

در پتوی آتش موادی وجود دارد که در حین آتش سوزی این ویژگی را دارند که آتش را بسیار سریع خفه کنند.

محافظت از پا ها

سال گذشته مرگ و میرهای ناشی از سر خوردن و سقوط در محل کار به طور قابل توجهی افزایش یافت. یکی از راه های جلوگیری از این حادثه استفاده از کفش های ایمنی در محل کار است. طبق دستورالعمل های OSHA، کارفرمایان در شرایط زیر باید برای کارمندان خود کفش های ایمنی تهیه کنند:

 • در وقتی که کارگر لیز یا زمین بخورد پای آن دچار آسیب می شود.
 • کار کردن در مواقعی که ممکن است یک شیء کفش را سوراخ کند.
 • در جایی که خطر برق گرفتگی وجود دارد.

محافظت از تاسیسات

گاهی ممکن است که تاسیساتی که در زیر پل وجود دارند به هر دلیلی آسیب ببیند. آنگاه مشکلات جدی به وجود می آید. این مشکلات عبارتند از هزینه گزاف برای تعمیر ابزارهای آسیب دیده، بیکار شدن نیروی آن بخش و آسیب به خدمات شهری.

از این رو نیاز است تا از ابزارها در اتفاقات احتمالی مانند: دزدیده شدن، دستکاری شدن و حوادث آب و هوایی  محافظت شود.

استفاده از تجهیزات ایمنی

افرادی که روی پل ها و جاده ها کار می کنند نیازمند استفاده از جلیقه های شب رنگ دار می باشند. این جلیقه ها باعث می شوند که کارگران در معرض دید رانندگان قرار بگیرند. موسسه ANSI (American National Standards Institute) برای جلیقه ها استانداردی را مد نظر گرفته است. این جلیقه ها باید با استاندارد ANSI/ISEA 107-2010 مطابقت داشته باشند. استانداردهایی که این موسسه دارد متفاوت است، شرکت شما می تواند با  توجه به شرایط محل کار جلیقه مربوطه را برای کارمندانش فراهم کند.

محافظت از دست ها

طبق گزارش مرکز CDC (Centers for Disease Control) یا کنترل پیشگیری از بیماری های ایالات متحده صدمات ناشی از دست در محل کار سالانه ۱ میلیون نفر است. بر اساس آمار گفته شده جراحی های دست از جمله بریدگی سالانه ۳۸۲ میلیون دلار برای صنعت ساختمان هزینه دارد.

نکته واضحی که وجود دارد، ۷۰% از کارگرانی که این اتفاق برای آن ها افتاده است، از دستکش استفاده نکردند یا دستکش هایی که استفاده می کردند آسیب دیده بود.

موسسه Liberty Mutual Research در یکی از تحقیقات خود نشان داد که استفاده از دستکش های ایمنی ۶۰% از خطرات آسیب دیدن دست را کاهش می دهد.

طبق استانداردهای سازمان OSHA در خصوص محافظت از دست، کارفرمایان موظفند برای کارگران خود که در شرایط زیر کار می کنند دستکش های ایمنی تهیه کنند:

 • کار در محیطی که مواد مضر برای دست وجود دارد
 • استفاده از اشیایی که باعث بریدگی یا پارگی دست شود
 • اقداماتی که باعث سوراخ شدن یا ساییدگی شود
 • مواد گرم و شیمیایی که باعث سوختگی دست می شوند

اگر شما در شرکتی کار می کنید که اقدامات دست در آن دخیل است باید از دستکش های ایمنی با کیفیت استفاده کنید. امروز تولیدکنندگانی مانند شرکت سپاس وجود دارند که از مواد با کیفیت در تولید دستکش های خود استفاده می کنند. شما می توانید با مراجعه به آنها از دستکش هایی که تولید می کنند نهایت استفاده را ببرید و با خیال راحت در محل کار خود فعالیت کنید. مقاومت برخی از دستکش ها ۳۰۰ برابر بیشتر از دستکش های چرمی است. پس در انتخاب دستکش حتما با کارشناس فروش هر شرکت صحبت کنید.

محافظت از سر

طبق دستورالعمل های سازمان OSHA کارگرانی که در بخش پل سازی فعالیت می کنند باید از کلاه های مقاوم و استاندارد استفاده کنند. به این دلیل که ممکن است اجسام روی سر آن ها سقوط کند و جان خود را از دست بدهند. زمانی که کلاه ایمنی بر سر داشته باشند اگر جسمی روی سر آن ها بیفتد دچار ضربه مغزی نمی شوند.

کلاه ایمنی سپاس
کلاه ایمنی سپاس

امروزه کلاه هایی که ساخته می شود از جنس پلی اتلین با چگالی بالا (HDPE)  یا رزین های پیشرفته مانند Ultem ساخته می شوند. برخی از کلاه ها دارای لبه هایی هستند که حکم ناودان برای باران را دارند. برخی دیگر دارای تهویه هوا می باشند تا فضای داخل کلاه خنک بماند. لوازم های جانبی مانند محافظ صورت، محافظ گوش، ضد آفتاب و پارچه های مخصوصی برای جذب عرق به آن اضافه می شود. حتما سعی کنید که کلاه ها را بررسی کنید از نظر تو رفتگی و ترک چون ممکن است دچار حادثه شود. همچنین در صورت بروز ضربه شدید یا شوک الکتریکی باید کلاه ها تعویض شود. همیشه باید کلاه های ایمنی از بهترین نوع تهیه و در شرایط سالم نگه داری شوند، زیرا یک مولفه بسیار مهم برای امنیت جانی کارگران شما است.

علائم و موانع

علائم و تابلو های راهنمایی می توانند محافظت زیادی از کارگران در حال کار داشته باشند. یکی دیگر از استاندارد هایی که سازمان OSHA روی آن حساسیت بالایی دارد این است که در مکانی که کارگران در آن مشغول هستند باید از تابلو های راهنمایی استفاده کرد.زیرا ممکن است رانندگان به صورت ناخواسته وارد منطقه کارگاهی شده و باعث ایجاد حادثه شوند.

ما در سپاس مقاله ای تحت عنوان حفاظت از سر نوشته ایم، حتما توصیه می کنیم آن را بخوانید.

وسایل نقلیه ایمن

بسیاری از حادثه هایی که اتفاق می افتد برخورد وسایل نقلیه با کارگران است که منجر به مرگ یا جراحی می شود. به همین دلیل وسایل نقلیه ای که در محل کار استفاده می شود باید شرایط ایمن داشته باشند. این شرایط عبارتند از:

 • دارا بودن چراغ ترمز و چراغ های جلو و عقب
 • سالم بودن برف پاک کن و دارا بودن قابلیت یخ زدایی
 • دارا بودن شیشه های ایمنی
 • فعال بودن چراغ های پشتیبان
 • آیینه های سالم
 • دارا کمربند ایمنی

تمام تجهیزات و شرایط  را قبل از استفاده حتما بررسی کنید و تا زمانی که مطمئن نشدید تمام شرایط سالم و فعال هستند از وسیله استفاده نکنید.

نتیجه گیری

بسیاری از حوادثی که در محل کار اتفاق می افتد بر اثر استفاده نادرست از وسایل است. تعداد افرادی که در حوادث جان باختند به این دلیل بود که از وسایل استفاده نکرده یا اگر هم از تجهیزات ایمنی استفاده نموده اند، آسیب دیده بوده اند. اگر شما کارفرما یا مدیر یک شرکت هستید حتما باید از بهترین لوازم ایمنی برای نیروهای خود استفاده کنید تا در آینده مدیون آن ها و خانواده هایشان نشوید.

زمانی که شما امنیت کارمند یا کارگر خود را تامین کنید آنها با خیال راحت و استرس کمتری کار می کنند. خروجی این کار، کیفیت بهتر است. پس امنیت کارگر های خود را تامین نمایید.

55

روابط عمومی سلامت پیشرو ایمن سپاهان

۰۰/۰۴/۱۶