استاندارد های حفاظت تنفسی

اولین قدم در انتخاب یک سیستم حفاظت تنفسی متناسب با نیاز شما این است که سیستم حفاظت تنفسی یکبار مصرف یا با قابلیت استفاده مجدد را انتخاب کنید. دستگاه تنفس یکبار مصرف، معمولا به عنوان سیستم حفاظت تنفس ذرات یا ماسک گرد و غبار شناخته می شود که  در انواع نیم صورت به فروش می رسد و معمولاً برای محافظت در برابر ذرات معلق در هوا استفاده می شود. از طرف دیگر ، سیستم های حفاظت تنفس قابل استفاده مجدد، هم در نوع نیم صورت و هم تمام صورت در دسترس می باشند و نه تنها در برابر ذرات معلق در هوا، بلکه گازها ، فیوم ها و بخارات نیز توانایی حافظت سیستم تنفسی را دارا می باشند. برای اکثر دستگاه های تنفسی قابل استفاده مجدد ، شما باید کارتریج یا فیلترهایی را برای اتصال به بدنه ماسک خریداری کنید. نوع کارتریج یا فیلترهای مورد نیاز برای خرید به میزان سطح حافظت، نوع آلاینده و شرایط محیطی مورد استفاده بستگی دارد.

سیستم های تنفسی یکبار مصرف

سیستم های تنفسی یکبار مصرف نظیر ماسک های سه بعدی سه یا چهار لایه، ماسک جراحی سه لایه، ماسک های تاشو سه یا چهار لایه  N95 برای جلوگیری از استنشاق ذرات معلق در هوا مناسب می باشد. معمولاً در محیط هایی که عمل سنگ زنی، سنباده زنی و سایر عملیاتی که گرد و غبار در آن اتفاق می افتد، قابل استفاده می باشند. برای سهولت در طبقه بندی سیستم تنفسی ذرات معلق، در سال ۱۹۹۵ ، موسسه ملی ایمنی و بهداشت کار (NIOSH) با هدف ایجاد استانداردی جهت انتخاب و بکارگیری سیستم های تنفسی، گواهینامه آزمایش برای سیستم های تنفسی ذرات معلق را منتشر نموده است. به طور دقیق تر، ۴۲ CRF Part 84 سیستم های تنفسی ذرات را به سه گروه مجزا شامل سری N, R, P تقسیم می کند: N-Series ، R-Series و P-Series. هر یک از این سه گروه به نوبه خود دارای سه امکان کارایی متفاوت هستند:

سری های N95 ، N99 و N100:

سیستم های تنفسی ذرات سری N در برابر روغن مقاوم نیستند و بنابراین از ذرات جامد و مایع آئروسل که فاقد روغن هستند محافظت می کند. نمونه هایی از ذرات جامد پایه غیر نفتی شامل ذرات “گرد و غبار” مربوط به ذغال سنگ ، سنگ آهن ، آرد ، فلز ، چوب و گرده و مایعات غیر نفتی است. تفاوت بین دستگاه تنفس N95 ، N99 و N100 به سادگی سطح کارایی فیلتر است (N95 یعنی در برابر جامدات و مایعاتی حاوی روغن هستند، مقاوم نیست و در برابر ذرات گرد و غبار فاقد روغن و مایعات تا ۹۵٪ بازدهی دارد). هرچه راندمان بالاتر باشد ، ذرات معلق بیشتری توسط سیستم تنفسی فیلتر می شود. از میان این سه سطح کارایی، N95 معمولاً مورد استفاده قرار می گیرد. توجه به این نکته مهم است که ماسک های تنفسی سری N دارای عمر مفید خاصی نیستند و تا زمانی که ماسک آسیب نبیند یا مقاومت های تنفسی تشخیص داده نشود ، می توان از آنها استفاده کرد.

سری  R95

برخلاف سری N ، تنفس های ذرات سری R در برابر روغن مقاوم هستند، به این معنی که از هر دو ذرات جامد و ذرات آئروسل مایع که ممکن است حاوی روغن باشند، محافظت می کنند. ماسک های تنفسی سری R فقط تا ۸ ساعت عمر مفید دارند. به دلیل این محدودیت های خاص، عمر مفید، دستگاه های تنفس ذره ای سری R کمترین نوع دستگاه تنفس ذرات هستند.

سری P95 و P100

سیستم های تنفسی ذرات سری P، از نظر اینکه از ذرات آئروسل جامد و مایع که ممکن است حاوی روغن باشند محافظت می کند مانند سری R است. با این وجود NIOSH عمر مفید این سیستم های تنفسی را ۴۰ ساعت یا ۳۰ روز (هر کدام ک زودتر محقق شود) اعلام نموده است. لازم به ذکر است که عمر مفید سیستم های تنفسی ذره ای سری P بیشتر است. این عمر مفید به شرطی است که ماسک مقاومت تنفسی نداشته باشد و همچنین دارای آسیب فیزیکی نیز نباشد.

خلاصه استاندارد های حفاظت تنفسی
خلاصه استاندارد های حفاظت تنفسی

سیستم های تنفسی قابل استفاده مجدد

سیستم های تنفسی قابل استفاده مجدد برای کارگرانی که ممکن است در معرض عناصر متعددی قرار بگیرند ایده آل است ، زیرا در صورت لزوم توانایی محافظت بیشتری نسبت به سیستم های حفاظت ذرات معلق را دارند. همانطور که قبلا ذکر شد ، دو نوع مختلف از سیستم های تنفسی قابل استفاده مجدد وجود دارد: نیم صورت و تمام صورت. بسته به میزان قرار گرفتن در معرض آلاینده ممکن است هر یک از این دو نوع ترجیح داده شود. بدون در نظر گرفتن نوع چهره ، هر سیستم تنفسی قابل استفاده مجدد نیاز به اتصال دو مورد زیر دارد: کارتریج های گاز و بخار ، کارتریج های ترکیبی ، فیلترها و یا فیلترهای pre-filters. به خاطر داشته باشید ، شما باید یک ماسک و کارتریج توسط همان سازنده خریداری کنید. به عنوان مثال، پایه ماسک نیم صورت و یا تمام صورت ۳M  فقط در صورت استفاده همزمان با کارتریج های ۳M به درستی کار می کند.

ما در سپاس یک مقاله در مورد کلاه های ایمنی تولید کرده ایم که به شما توصیه می کنیم آن را بخوانید.

کارتریج های گاز و بخار

وقتی خود را در معرض گازها و بخارات قرار می دهید، گزینه های متنوعی برای کارتریج وجود دارد. به عنوان مثال، اگر می خواهید از خود در برابر بخارات آلی مثل استون محافظت کنید ، باید یک بدنه ماسک تنفسی نیمه صورت یا تمام صورت به همراه دو کارتریج بخار آلی نظیر ، کارتریج بخار آلی ۳M 6001  ( هر کدام برای یک سمت ماسک) استفاده کنید. اساساً ، انتخاب کارتریج تنفسی مناسب، به گاز یا بخار موجود بستگی خواهد داشت. توجه داشته باشید ، همه کارتریج ها در بسته های ۲ عددی (جفتی) فروخته می شوند تا این امر برای شما راحت تر باشد!

کارتریج ترکیبی

گاهی اوقات ، گازها و بخارات تنها عناصری نیستند که می خواهید در برابر آنها محافظت کنید. برای این نمونه ها ، یک دسته جداگانه از کارتریج ها وجود دارد که برای محافظت از (۱)گاز / بخار و (۲) ذرات مورد استفاده کاربران قرار می گیرند. به عنوان مثال ، اگر می خواهید از خود در برابر فرمالدئید و ذرات معلق در هوا محافظت کنید ، مناسبترین انتخاب کارتریج ۳M 60925 Formaldehyde & P100 است. اکثر تولیدکنندگان سیستم های تنفسی، از جمله ۳M ، North و MSA ، چنین کارتریج های ترکیبی را ارائه می دهند و که همگی در بسته بندی های دو عددی به فروش می رسد.

فیلترهای سیستم های تنفسی

در حالی که فیلترهای تنفسی میزان سطوح حفاظتی مورد تأیید OSHA در برابر گاز یا بخار را در برابر عناصر مختلف مشابه کارتریج تأمین نمی کنند، اما محافظت در برابر ذرات معلق در هوا مانند سیستم های تنفسی ذرات یکبار مصرف را فراهم می کنند و وقتی به یک سیستم تنفسی متصل می شوند معمولاً به دلیل ابعاد و شکل ظاهری حجیم نیستند. این نوع فیلترها به دلیل شکل تخت و دایره ای که دارند معمولاً “فیلتر پنکیک” نامیده می شوند. دستورالعمل های کارایی و سطوح حفاظتی مورد استفاده برای سیستم های تنفسی ذرات یکبار مصرف ، به طور مشابه برای فیلترهای پنکیک (مثلN95 ، P100 و غیره) نیز یکسان می باشد.

فیلترهای  Pre-Filters(کاور فیلتر):

در صورت نیاز به فیلتراسیون ذرات سنگین ، کاربران ممکن است استفاده از یک کارتریج ماسک بخار گاز / بخار استاندارد را با یک کاور فیلتر(Pre-Filters) ترکیب نمایید. نمونه هایی از کاور فیلتر(Pre-Filters) ماسک تنفسی شامل فیلترهای تنفسی ۳M 5P71 P95 و نگهدارنده فیلتر ۳M 501 است. این پیکربندی به استفاده کننده اجازه می دهد بدون نیاز به تعویض کارتریج گاز و بخار، به دفعات مورد نیاز فیلتر ذرات را تعویض کند. این پیکربندی معمولاً در کاربردهای مربوط به رنگ پاششی یا آفت کش ها مورد استفاده قرار می گیرد.

79

روابط عمومی سلامت پیشرو ایمن سپاهان

۰۰/۰۴/۲۸